Menü
Your Cart

Halı kullanım ve bakım klavuzu

Kesik elyafla üretilmiş (yünlü ve akrilik) halılarda ilk kullanımda bir miktar tüy dökülmesi iplik elyafı özelliğinden dolayı kaçınılmazdır. Düzenli olarak yapılan temizliklerde bu durum çok kısa sürede yok denilecek kadar azalacaktır.

Düzenli temizlik, halının ilk günkü gibi yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Halınızı çırpmamalı, dövmemeli, elektrik süpürgesi ile mümkünse her gün süpürmelisiniz.

Halınızı ev şartlarında yıkamamalısınız naturel sabun ya da halı şampuanı ile yumuşak bir bez yardımı ile silmelisiniz.

Silme işleminde 30 dereceyi geçmeyen su kullanmalısınız. Halınızı hav yönüne göre silmelisiniz. Dairesel ya da ileri geri hareketlerden kaçınmalısınız.

Temizledikten sonra, yere serili olarak kısa sürede kurutmalısınız ıslakken kullanılmamalı ve direk güneş ışığından korumalısınız.

Genel temizlik için profesyonel firmalardan yardım almalısınız. Ev tipi yıkama makineleri de kullanabilirsiniz.

Halının üzerine koyduğunuz sehpa, koltuk vs. eşya var ise iz yapmaması için yerlerini değiştirip vakumlu temizlik uygulamalısınız.

Halınızın yüzeyinde kullanım yoğunluğuna bağlı olarak farklılık ve ezilmeler oluşabilir. Bunu önlemek için belirli aralıklarla yönünü değiştirmelisiniz.

Halınızı kullanılmadığı zamanlarda rulo halinde rutubetsiz bir ortamda saklamalısınız.

Halı uzun süreli kullanıldığı zaman halıda, deforme ve yapışma meydana gelebilir, fırçalı elektrik süpürgeleri ile zıt yönde süpürülmesi, tüylerin dik kalmasına yardımcı olacaktır.

İyi günlerde kullanmanızı dileriz.