1. Ölçü nasıl alınmalı?

Odada taşıyıcı kolonlar, bacalar ve diğer girinti ve çıkıntılar yokmuş, sadece ana alan varmış gibi düşünün; Genişliği ve uzunluğu en uzak iki noktada ölçün.
Duvarda oluşabilecek bozulmalara karşı tolerans için montaj sırasında ölçülerinize en az 20 cm ekleyin.
 
İhtiyacınız olacak halı parçası 3,7 metre x 3,5 metre olacaktır.

2. Şimdi odanıza en uygun halı ölçülerini belirleyelim.

Duvardan duvara halılar genel olarak 4 metre genişliğinde ve 25 metre uzunluğunda rulolar halinde üretilmektedir. Bu nedenle alanınız 4 metre genişlikte olmasa bile 4 metre genişlik olarak kabul edilecek ve ihtiyaca göre uzunluğu kesilecektir. (Lütfen unutmayın, yalnızca belirli kilimler 5 metre genişlikte mevcuttur). Rulo genişliği sabittir ve değiştirilemez.

1 metreden 25 metreye kadar istediğiniz rulo uzunluğunu seçebilirsiniz.

Yukarıdaki oda boyutu örneği için 4 metrelik bir rulo genişliği ve 3,5 metrelik bir rulo uzunluğu seçeceksiniz.

Az Kaldı!
3. İşte dikkate alınması gereken diğer bazı noktalar

Büyük odalar ek yapılarak birleştirme gerektirebilir.
Odanız hem uzunluk hem de genişlik olarak 4 metreden büyükse halıyı iki parça halinde sipariş etmeniz ve döşemelerin birleştirilmesi gerekecektir. Eğer öyleyse, lütfen sipariş vermeden önce bizi arayın; Her iki parçayı da doğru hesaplayarak net uzunluğu konusunda size yardımcı olacağız.

Halı altı koruyucu keçe
Çoğu halının keçe tabanı vardır. Ancak hem konfor hem de daha fazla dayanıklılık için ek koruyucu keçeden yararlanabilirsiniz. Halının altında kalacağı için israf çok az olacaktır. Bu ürünler 2 metre genişliğinde ve 25 metre uzunluğunda rulolar halinde üretilmektedir. Genişlik sabit 2 metreye, boy ise ihtiyaca göre kesilir. (Odanın uzunluğunu x genişliğini çarpın, örneğin 4m x 4m oda = 16 metrekare). Lütfen dikkat: Jel bazlı halılar koruyucu keçe gerektirmez. Koruyucu keçe hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Koruyucu keçe hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Çivili çıta
Özellikle otel projelerinde halının zemine daha sıkı sabitlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanmak istiyorsanız; Girintileri ve pencere boşluklarını hesaba katarak duvar çevrenizi ölçerek ihtiyacınız olan uzunluğu hesaplayın. Çivili çıtalar; Duvardan 10 mm boşluk kalacak şekilde monte edilir. Kapı eşiklerinde diğer halılarla bağlantı olacaksa kullanılmaz. Ölçümlerinizde bunu dikkate almayı unutmayın. Kutu içerisinde 100 adet çivili çıta bulunmaktadır ve toplam 120 metre uzunluğundadır.

Halı çıtaları
Kapı eşikleri için uygulanacak zeminin cinsine uygun kapı barlarına ihtiyacınız olacaktır. Halıdan halıya, halıdan fayansa vb. Montaj için farklı modellerimiz mevcuttur. Sadece kapı sayısını ölçün! Halı çıtalarının listesine bakın.

Merdivenlerin ve sahanlıkların ölçülmesi
Merdivenleri ölçmek zor olabilir, bu nedenle doğru boyutu hesaplamanıza yardımcı olması için çağrı merkezimizle veya bir montajcıyla iletişime geçmenizi öneririz, ancak bunu kendiniz halletmek istiyorsanız Halı için Merdiven Ölçme Kılavuzumuz var. Kılavuzu okuyun, ölçülerinizi bize gönderin, ihtiyacınız olan halı miktarını hesaplayalım.

Sizin için buradayız!

Halınızın ölçümü veya montajı konusunda yardıma veya tavsiyeye ihtiyacınız varsa uzmanlarımızın haftanın 7 günü her zaman hizmetinizde olduğunu unutmayın.